Wieś Sokule dawniej Sokole

Jak dojechać?
Samochodem według poniższych wskazówek lub rowerem kliknij tu.
Odległość:  4,5 km
Czas:  8 min
Czas zwiedzania: 20 minut
Wyjeżdżając z bramy kierujemy się na prawo, obok krzyża wjeżdżając na drogę asfaltową skręcamy również w prawo kierując się na Tomaszew następną wsią jest Sokule.

Sokule – pierwszą wzmiankę o Sokulu znaleźliśmy w “Lustracji województwa rawskiego z 1564 roku”. W opisie majątku Guzów znajduje się następujący fragment: “Śrzednie pole folwarkowe. Drugie pole folwarkowe, które zową śrzednie, pod Wyskitki, ku któremu też przyłączono część wielką ról na nowinach, które zową Sokole, także i na Kozłowiczach. Acz to pole jest śrzednie, mniejsze od pierwszego, ale urodzajne, kiedy nie barzo mokro, ale kiedy mokro rado chybia. Wysiewa się na to pole żyta ozimego na zimę ł. 8, co uczyni kor. 480 miary sochaczewski.”
“Trzecie pole pod Miedniewską Wolą, które jest mniejsze niż wtóre ku któremu też są przyłączone pola na nowinach na Sokolu, na Kozłowiczach na Czirwony Niwie tak wiele jako ku inszym polam. To pole zasiano beło oźminą ad a. D. 1564.”
A tak wspomina Sokule prawnuk hrabiego Feliksa Łubieńskiego, wnuk hrabiego Henryka Łubieńskiego, ksiądz Bernard Łubieński – syn Tomasza Wentwortha Łubieńskiego i Adelajdy Łempickiej:

“Po śmierci pana Feliksa (1847 r.) stosunki w Guzowie się zmieniły. Guzów objął jeden z wnuków pana ministra Paweł Łubieński, a rodzice moi przeprowadzili się do Sokula. Była to bażantarnia należąca do dóbr guzowskich. Tutaj maleńki dworek rodzice cudnie urządzili i z tych czasów datują się moje pierwsze wspomnienia.”
“Do Sokula przybywał czasem o. Prokop Leszczyński, kapucyn, któremu nasze Zgromadzenie wiele zawdzięcza. Jeżeli w Polsce nie ma przynajmniej z praktykujących katolików prawie nikogo, któryby nie znał dzieł św. Alfonsa (Liguori), to jest to zasługa o. Prokopa, który pisma ascetyczne naszego założyciela spolszczył i spopularyzował. Przygotował nam drogę w Polsce …”
Jedna z wersji pochodzenia nazwy wsi Sokule mówi, że nazwa Sokule pochodzi od soku brzozowego, który pozyskiwany był w celach zdrowotnych. Ale interpretacja nazwy zawartej w “Lustracji województwa rawskiego z 1564 roku” wskazuje bardziej na miejsce związane z sokołami używanym na polowaniach. A jak wiemy królowie polscy Jagiełło i Chrobry polowali w tych okolicach zatrzymując się w dworzysku w Wiskitkach. W Sokulu znajduję się, aż 10 stanowisk archeologicznych dokumentujących ślady osadnictwa z epoki brązu, starożytności i średniowiecza oraz stanowiska z widocznymi wpływami kultury halsztackiej i lateńskiej czy wpływów rzymskich.
W Sokulu Łubieńscy utworzyli manufaktutrę „tkanek bawełnianych” (rodzaj bielonej tkaniny). Znajduje się tu dworek z XVII wieku o polskim charakterze z portykiem frontowym i czterospadowym dachem. Już w 1789 roku dwór został wymieniony w lustracji dzierżawy guzowskiej, razem z karczmą i browarem. Właścicielami Sokula byli Łubieńscy a później Sobańscy. W czasie okupacji w dworze przebywali żołnierze Armii Krajowej, którzy w 1944 r. dokonali zamachu na generała Kutscherę dowódce SS odpowiedzialnego za masowe egzekucje w Warszawie. Dziś dworek jest własnością prywatną. W Sokulu znajduje się bardzo interesujący zabytek pamiętający czasy tuż po powstaniu listopadowym. Piękna wysoka murowana kapliczka schowana po prawej stronie, tuż przy ogrodzeniu posesji nr 5 w Sokulu (obok przystanku autobusowego). Napis wyryty na tablicy mówi: “Wawrzyniec Goliszewski Fundator. Proszę zmów trzy zdrowaś Mario (nieczytelne) 1 Maja 1836”. Jak na razie nie udało nam się ustalić kim był fundator i z jakiej okazji postawił kapliczkę. Poniżej kilka zdjęć z Sokula, drewnianej chałupy już nie ma z pewnością pamiętała czasy sprzed II wojny światowej. Zapomnieliśmy wspomnieć, że w starym dworku kręcone były sceny serialu Noce i Dnie oraz serialu Ranczo.