Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Jak dojechać?
Samochodem najszybciej autostradą A2 w kierunku na Poznań
Odleglość:  49 km
Czas:  44 min
Czas zwiedzania:  max 2 godziny, wyjazd można połączyć ze zwiedzaniem Nieborowa, Arkadii lub Łowicza
Wyjeżdżając z bramy kierujemy się na prawo, obok krzyża wjeżdżając na drogę asfaltową skręcamy również w prawo kierując się na Tomaszew/Sekule/Wiskitki. Na rynku w Wiskitkach w lewo na węzeł autostrady A2. Dalej kierujemy się na Poznań. Zjeżdżamy na węźle Skierniewice w kierunku na Łowicz. Po ok. 5 km skręcamy w prawo na Nieborów. Następnie w Nieborowie w lewo przy bramie pałacu, po 10 km ponownie w lewo. Muzeum znajduje się po lewej stronie. Parkujemy obok wiejskiego sklepu, dwa kroki od muzeum. Zwiedzanie w grupach kilkuosobowych. Najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie.

Muzeum Ludowe w Sromowie znajduje się 8 km od Łowicza, czyli na ziemiach ściśle związanych z tradycjami i obrzędami łowickimi. W czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome. Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny. Można tutaj obejrzeć scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i tańczące wesele. Na drewnianych rowerkach wyprzedzają się kolarze jak w prawdziwym wyścigu. W innym miejscu możemy podejrzeć ucztujących na weselu gości, którym przygrywają grajkowie. W jednej ze scen możemy obejrzeć „cztery pory roku”, w tym zwłaszcza zimę, gdzie Adam Małysz oddaje swój najdalszy skok.

W pawilonach znajduje się ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje. Najczęściej figury te są ruchome. Jest przedstawione wnętrze łowickiej izby, gdzie cztery gospodynie przędą na kołowrotkach, jedna robi masło w kierzynce a inna kołysze kolebką. Możemy też obejrzeć stare meble, a zwłaszcza kilkanaście łowickich skrzyń posagowych. W dwóch ostatnich pawilonach zgromadzonych jest ponad 30 zaprzęgów konnych. Znajdują się tutaj bryczki i wolanty, którymi bogatsi chłopi jeździli do kościoła i na wesela. Możemy obejrzeć sanie i wozy chłopskie na drewnianych kołach. Są tu półkoszki, wasągi, wozy drabiniaste i inne. Na ścianie wisi 10 kompletów uprzęży końskich.

Zgromadzone zostały również maszyny rolnicze, które pracowały w podwórku na polu. Budynki otoczone są pięknie utrzymanym i zadbanym ogrodem. Muzeum Ludowe w Sromowie utrzymywane jest z własnych, rodzinnych funduszy.

Muzeum można zwiedzać codziennie przez cały rok. W miesiącach zimowych (grudzień, styczeń, luty) zwiedzanie jest możliwe tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Zwiedzanie możliwe wyłącznie w obecności właściciela w grupach minimum 5 osób.

Muzeum Ludowe

Sromów 11, 99-414 Kocierzew

woj. łódzkie

tel. 0-46 838 44 72

W niedzielę i święta w godz. 12.oo – 17.oo

W dni powszednie w godz. 9.oo – 17.oo

Więcej informacji: http://www.muzeumludowe.pl